Czy coś się mogło stać skoro pomyliłam białą tabletkę antykoncepcyjną z różową?

Dzień dobry, Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne w których zestawie jest 21 różowych tabletek i 7 białych tabletek. Wczoraj przez nieuwagę zamiast tabletki białej wzielam różową. Czy to bardzo źle? Jak z zabezpieczeniem przed ciąża w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku tabletek dwuskładnikowych część pigułek w blistrze (w tym przypadku 21) zawiera hormony powodujące brak owulacji, a co za tym idzie – ochronę przed ciążą. Pozostałe pigułki (7) to tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów (substancji czynnej), a ich zażywanie ma zapobiec przypadkowej pomyłce czy zapomnieniu o regularnym przyjmowaniu leków. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Zatem, jeżeli pomyliła Pani kolejność zażywania pigułek, istnieje realne ryzyko wystąpienia jajeczkowania, co oczywiście oznacza, że skuteczność antykoncepcji spada. Dlatego też powinna Pani przed upływem 12h zażyć zapomnianą pigułkę, nawet jeżeli będzie to oznaczało konieczność przyjęcia dwóch pigułek jednocześnie lub w małym odstępie czasowym. Tutaj odnajdzie Pani więcej informacji odnośnie sposobu postępowania w takiej sytuacji: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Na temat rodzajów i mechanizmu działania antykoncepcji hormonalnej może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.