Czy faktycznie mogłam zajść jednak w ciążę?

Witam. W dniu 26 lutego br zaczęłam swoją pierwszą antykoncepcję pierwszą tabletkę przyjęłam z pierwszym dniem miesiączki. Muszę przyznać że nie była ona regularna ponieważ około 4 tabletek nie pominęłam. W dzień przypadającej owulacji doszło do stosunku z wytryskiem po4 dni po stosunku dostałam krwawienia z odstawienia antykoncepcji . Moje zapytanie jest takie .. Czy mogłam zajść w ciążę? Prosilabym o szybką odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

antykoncepcja hormonalna gwarantuje zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą nawet w ponad 99%. Warunkiem powodzenia jednak jest regularne, systematyczne zażywanie pigułek – każda pominięta pigułka zwiększa ryzyko zapłodnienia.

O tym, jak należy zażywać pigułki hormonalne, by były skuteczne, przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Działanie antykoncepcji hormonalnej opiera się na blokowaniu owulacji – stąd w całym cyklu nie powinny występować dni płodne. Dlatego też nie powinna się Pani opierać na wskazaniach kalendarzyka – owulacja w tym przypadku może pojawić się w każdym dowolnym momencie, gdy dojdzie do spadku hormonów we krwi wskutek pominięcia pigułki.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Oznacza to, że jeżeli pominęła Pani aż 4 tabletki, to ryzyko nieprawidłowego działania pigułek antykoncepcyjnych jest bardzo duże. Krwawienie z odstawienia wskazuje, że nie powinna być Pani w ciąży, sugeruję jednak wykonanie testu ciążowego po około 14 dniach od feralnego zbliżenia z partnerem.

Jeśli jest Pani zainteresowana, pod tym adresem odnajdzie Pani wskazówki dotyczące postępowania w razie pominięcia pigułki antykoncepcyjnej: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.