Czy to są pierwsze oznaki ciąży?

Witam, Mam pytanie dotyczące opóźnienia w przyjęciu pierwszej tabletki antykoncepcyjnej (Vibin) z nowego blistra. Dokładniej: pierwszą tabletkę z nowego opakowania powinnam wziąć we środę o godzinie 21, a wzięłam we czwartek ok 21 (wtedy też nastąpił stosunek). Jest to moje drugie opakowanie. Jakie jest ryzyko ciąży, jeśli nie zastosowałam dodatkowego zabezpieczenia, a stosunek był pełen i to w dniu pierwszej tabletki przyjętej z dobowym opóźnieniem? Minęło 11 dni, a ja odczuwam bóle w podbrzuszu. Nie wiem czy to nerwy, czy pierwsze oznaki ciąży. Dodam, że choruję na PCOS, to moje drugie opakowanie po półrocznej przerwie od antykoncepcji (przed przerwą stosowałam tabletki ok. 2 lata bez przerwy).

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pominięcie pierwszych kilku tabletek po przerwie od zażywania tabletek aktywnych drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji wskutek spadku hormonów we krwi. Oznacza to, że odbycie pełnego stosunku płciowego, bez zabezpieczenia mechanicznego w postaci prezerwatywy, naznaczone jest wysokim prawdopodobieństwem zapłodnienia.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Oczywiście nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością, ponieważ nie zawsze owulacja pojawia się od razu po przerwie od zażywania pigułek antykoncepcyjnych i nie każdy stosunek płciowy podczas owulacji prowadzi do zapłodnienia. Niemniej Pani dolegliwości mogą wskazywać na ciążę, dlatego sugeruję, by wykonała Pani badanie laboratoryjne na obecność beta hCG z krwi. Jest to istotne, ponieważ w przypadku potwierdzenia ciąży, konieczne jest niezwłoczne odstawienie pigułek doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o pierwszych symptomach ciąży przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.