Czy ochrona antykoncepcyjna została przerwana?

Tabletki antykoncepcyjne biorę już od wielu miesięcy. W tej chwili wzięłam ósmą tabletkę z opakowania (pigułki jednofazowe). 2 dni temu spóźniłam się z tabletką o 13 godz. i 4 dni temu spóźniłam się z tabletką o 14 godz. Reszta tabletek o swojej porze. 10 godz. temu odbyłam stosunek seksualny. Poskładałam wszystkie fakty i wpadłam w panikę... Boję się, że mogło dojść do zapłodnienia, więc w poępiechu wzięłam 4 tabletki naraz z opakowania. Czy to zabezpieczy mnie przed niechcianą ciążą? Bardzo proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, w Pani przypadku istnieje spore ryzyko ciąży, ponieważ doszło do opóźnienia zażycia pigułek  w pierwszym tygodniu cyklu. Należało zabezpieczać się dodatkowo co najmniej przez 7 kolejnych dni. Ponieważ spóźniła się Pani z dwoma tabletkami, to chyba należałoby się zabezpieczać dodatkowo tak naprawdę do końca tego cyklu, podczas 7-dniowej przerwy oraz nawet przez 7 pierwszych dni zażywania tabletek z nowego opakowania... Jednak ryzyko ciąży związane jest nie tylko ze stosunkami mającymi miejsce w tym cyklu, ale także z tymi odbytymi podczas 7-dniowej przerwy poprzedzającej te opakowanie... Za jakieś 2-3 tygodnie proszę wykonać test ciążowy i powtórzyć go tydzień później. Zażycie naraz kilku pigułek nie rozwiązuje sprawy, proszę więcej tak nie robić. Lepiej byłoby, gdyby ze względu na ten ostatni stosunek udała się Pani do lekarza po pigułkę "72 godziny po".

Pozdrawiam!