Czy moja ochrona została zachwiana?

Witam. W czwartek zaczęłam nowe opakowanie tabletek, a piątek odbył się stosunek. Wtedy też zażyłam drugą tabletkę. W sobotę miałam jeszcze lekkie krwawienie - wtedy też zapomniałam wziąć tabletki. W niedzielę ok godz. 15 przypomniałam sobie o pominięciu tabletki (zazwyczaj biorę o 21.00) i zażyłam od razu tą sobotnią tabletkę. Godzinę później dostałam rozwolnienie. W obawie przed wydaleniem tabletki z organizmu wzięłam jeszcze jedną tabletkę. Czy ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo duże? Bardzo proszę o odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

O ile zażycie dodatkowej tabletki po wystąpieniu biegunki było postępowaniem słusznym, to ominięcie tabletki wiąże się z ryzykiem zapłodnienia.
Przyjęcie pominiętej tabletki po 12 godzinach wiąże się z osłabieniem działania preparatu i wymaga stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.
W związku ze zbliżeniem mającym miejsce w przeddzień pominięcia tabletki ryzyko ciąży jest niewielkie, ale nie niemożliwe. Z tego powodu sugerowałabym wykonać test ciążowe w przypadku niewystąpienia krwawienia w trakcie 7dniowej przerwy.

Pozdrawiam