Czy ból brzucha mógł się pojawić przez pominięcie tabletki?

Witam ostatnio miałam grypę żołądkowa i wymiotowałam wiec nie wzięłam tabletki antykoncepcyjnej, wzięłam ja dopiero po upływie 24 h i druga tez wzięłam troszkę później i nastąpnego dnia zaczął mnie bolec brzuch tak jak na okres i wystąpiło krwawienie czy to z powodu pominięcia tabletki ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, bóle podbrzusza i krwawienie spowodowane były pominięciem pigułek antykoncepcyjnych – w przypadku tabletek dwuskładnikowych możliwe jest opóźnienie maksymalnie dwunastogodzinne, by można było mówić o zachowaniu skuteczności antykoncepcji.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

W przypadku tak długiej przerwy (ponad 24 godziny) doszło u Pani do przerwania ciągłości działania pigułek antykoncepcyjnych, co oznacza ryzyko pojawienia się owulacji. W tej sytuacji należy skonsultować się z ginekologiem i rozważyć przerwanie stosowania antykoncepcji.

Po upływie kilku dni powinno pojawić się krwawienie, a w kolejnym cyklu – miesiączka, w czasie której można ponownie rozpocząć zażywania pigułek. W tym czasie należy stosować metodą barierową antykoncepcji – to jest prezerwatywę, ponieważ tabletki nie zapewniają ochrony. Jeżeli jednak będzie Pani kontynuować zażywanie pigułek, również należy pamiętać o dodatkowej ochronie – prawdopodobnie do końca opakowania i przez następny tydzień po rozpoczęciu nowego blistra.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.