Jak mam dalej stosować tabletki antykoncepcyjne w tej sytuacji?

24 listopada dostałam okres ale 25 zaczęłam brać antykoncepcje. Wzięłam dwie tabletki tego dnia bo zapomniałam wziasc 24 jednej ... Jak teraz mam odstawić antykoncepcje po 21 dniach czy po 22 ?
KOBIETA, 28 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowanie tabletek antykoncepcyjnych co do zasady rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiączki. W pytaniu pisze Pani, że okres dostała 24 listopada, a 25 listopada rozpoczęła przyjmowanie antykoncepcji. Jednak zamiast jednej tabletki przyjęła Pani dwie, traktując dzień poprzedni jako pominięcie dawki. W tej sytuacji należy dokończyć opakowanie. W zależności od tego, jaki preparat Pani przyjmuje, będzie to przyjęcie 21 lub 24 tabletek aktywnych. Po tym powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, następnie należy rozpocząć nowe opakowanie.

Jednak na ten moment trzeba uznać, że pominięcie pierwszej tabletki z opakowania nastąpiło. Aby zatem ochrona została zachowana, trzeba przyjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Najlepiej przez okres 7 dni powstrzymać się od niezabezpieczonego współżycia albo stosować antykoncepcję barierową w postaci prezerwatywy. Po tym czasie współżycie bez dodatkowego zabezpieczenia poza tabletką będzie w pełni bezpieczne.

Można jeszcze podejść inaczej do tej sytuacji. Przyjąć po prostu opakowanie do końca i rozpocząć kolejne bez wykonania przerwy, aby ochrona była pełna. Niemniej takie rozwiązanie wymagać będzie rozmowy z lekarzem ginekologiem, aby niepotrzebnie nie rozregulować cyklu do końca. Wydaje się też, że warto odnieść się do informacji zawartych w ulotce producenta preparatu antykoncepcyjnego. Z pewnością ten dokument zawiera szczegółowe informacje na temat różnych wariantów przyjmowania tego leku. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z lekarzem ginekologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.