Jak powinnam dalej stosować tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Brałam tabletki antykoncepcyjne microgynon 21 ok. Tygodnia przed dostaniem miesiączki choć teraz wiem, że powinno się zaczynać w pierwszym dniu miesiączki. Po ok. Tygodniu stosowania przyszła miesiączka. Odczekałam tydzień tj.7dni i zaczęłam znów stosować. Czy tak może to wyglądać ? Co mogę zrobić lub jak brać teraz te tabletki by antykoncepcja była skuteczna. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

tabletki antykoncepcyjne należy brać od pierwszego dnia miesiączki. Pani rozpoczęła ich przyjmowanie od ostatniego tygodnia cyklu. Kiedy pojawiła się miesiączka zrobiła Pani przerwę i powróciła do ich przyjmowania. Wydaje się, że w tym wypadku trzeba było stosować antykoncepcję nieprzerwanie aż do końca opakowania. Jeśli natomiast zrobiła Pani przerwę na krwawienie, to należało rozpocząć znów od nowa opakowanie. Teraz raczej nie ma pewności co do zachowania skuteczności stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Należałoby zastosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywy czy piankę plemnikobójczą. Na pewno opakowanie trzeba przyjąć do końca. Jeśli krwawienie w kolejnej przerwie się pojawi to znak, że organizm przestawił się na nowy rytm i po rozpoczęciu nowego, będzie Pani w pełni zabezpieczona. W przypadku gdy pojawiać się będą dalej nieprawidłowości, to trzeba udać się do ginekologa. Lekarz zapewne znajdzie skuteczne rozwiązanie zaistniałego problemu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/microgynon-21-wskazania-dzialanie-jak-stosowac-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.