Jak dalej mam stosować tabletki antykoncepcyjne?

Przez przypadek zażyłam dwie tabletki jednego dnia Teraz zostają mi do końca 1 blistra jedna tabletka a nie 2 W takiej sytuacji przyjmę 20 tabletek a nie 21 Co jest lepsze dobrać tą 21 tabletkę i zrobić wtedy 7 dni przerwy jak zawsze czy nie dobierać i zrobić przerwę dzień wcześniej przez co zmieni się cykl o jeden dzień i zmieni się dzień brania nowego opakowania ? Lekarz powiedział mi że jest to obojętne ale jakoś ciężko mi zdecydować
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jest dokładnie tak, jak zasugerował Pani lekarz – oba sposoby są prawidłowe i nie ma znaczenia, jak Pani postąpi. Najważniejsze, że zachowa Pani skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Można dobrać ostatnią pigułkę z zapasowego opakowania i dopiero zrobić przerwę, można pominąć ostatnią tabletkę i ten dzień potraktować jako pierwszy dzień przerwy na krwawienie z odstawienia, przez co zmieni się również dzień rozpoczęcia nowego opakowania. Można także pominąć tabletki placebo i od razu rozpocząć kolejne opakowanie.

Nasi eksperci wypowiadali się na ten temat pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgubienie-ostatniej-tabletki-madinette,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgubienie-11-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgubienie-jednej-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.