Jak mam dalej przyjmować tabletki hormonalne?

Witam, w nocy z soboty na niedzielę 27.08/28.08 uprawiałam seks bez zabezpieczenia.. następnego dnia wzięłam tabletkę antykoncepcyjna 23 z blistra (stosuje wariant 24 4) jednak ze względu na fakt, że w sobotę wypiłam trochę alkoholu zrobiło mi się niedobrze i tabletkę zwymiotowałam. Dosłownie chwilę potem wzięłam kolejna z blistra 24 , ponieważ nie posiadałam dodatkowego. Ta już przyjęła się normalnie, nie było żadnych wymiotów. I teraz zostały mi 4 tabletki placebo. Wykupiłam dzisiaj dwa opakowania tabletek i planuje z jednego zabrać ta tabletkę , która powinnam mieć na dzień dzisiejszy, jednak ze względu na wymioty musiałam przyjąć wczoraj dwie. I następnie zacząć nowe opakowanie bez robienia przerwy. Czy mogę tak postąpić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w przypadku braku ostatniej tabletki może Pani przyjąć jedną tabletkę z nowego opakowania i nie robić przerwy na krwawienie z odstawienia. Równie dobrze może Pani również nie przyjmować brakującej tabletki i rozpocząć przerwę na krwawienie z odstawienia dzień wcześniej – co wiąże się również z tym, że przerwa zakończy się dzień wcześniej. Wówczas dzień bez tabletki traktowany jest jako pierwszy dzień przyjęcia tabletki placebo.

Oba rozwiązania będą poprawne i zapewnią Pani skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym projekcie pytań do specjalistów. Odpowiedzi na nie znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgubienie-ostatniej-tabletki-madinette,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwymiotowanie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-aktywnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.