Jak mam dalej przyjmować lek Belara?

Dzień dobry Od kilku lat biorę antykoncepcję Belara w systemie 21 i 7 dni przerwy Zawsze ostatnia tabletka wypadała w poniedziałek a pierwsza na wtorek. Byłam na wakacjach i postanowiłam wziąć dwa opakowania pod rząd aby uniknąć okresu i gdzieś się pogubiłam w obliczeniach i wzięłam zamiast 21 21 tabletek to wzięłam 21 24 tabletki :( Czyli zamiast ostatnią tabletkę wziąć w poniedziałek to wzięłam w czwartek… odstawiłam tabletki na 7 i zaczęłam przyjmować kolejna listwę od piątku. Czy dobrze zrobiłam? Jak teraz postępować? Przyjąć pełną listwę i ostatnią przyjąć w czwartek? Czy antykoncepcja jest zaburzona i powinnam wspomagać się dodatkową? Bardzo byłabym wdzięczna za sugestie co robić

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje możliwość połączenia dwóch opakowań tabletek antykoncepcyjnych w celu przesunięcia okresu.

Najprawdopodobniej zażycie większej ilości tabletek – tak jak było w Pani przypadku – nie powinno mieć większego znaczenia i nie powinno obniżyć skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Postąpiła więc Pani prawidłowo robiąc 7-dniową przerwę na krwawienie z odstawienia po dwóch opakowaniach, a następnie przyjmując nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja nie powinna być zaburzona i naszym zdaniem nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polaczenie-trzech-opakowac-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-po-polaczeniu-dwoch-opakowan-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-cyklu-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.