Czy jest u mnie wysokie ryzyko ciąży?

Witam! Mam pewien problem. Od 3 lat przyjmuję tabletki dwuskładnikowe. Zapomniałam przyjąć 19 tabletkę oraz ostatnią tabletkę z blistra (to była sobota) i zrobiłam przerwę na krwawienie z odstawienia. Pierwszą tabletkę z nowego blistra wzięłam w niedzielę, ponieważ w ten dzień zawsze rozpoczynałam nowe opakowanie. Dopiero teraz zorientowałam się, że wychodzi na to że wydłużyłam przerwę do 8 dni i pierwszą tabletkę powinnam wziąć w sobotę. Dodam, że kochałam się z partnerem w czasie przerwy (w poniedziałek) oraz w niedzielę (po stosunku przyjęłam pierwszą tabletkę). Niestety zdaję sobie sprawę, że postąpiłam niezgodnie z ulotką, ale proszę mi powiedzieć, czy ryzyko ciąży jest rzeczywiście wysokie?? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanej przez Panią sytuacji istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Skoro pominęła Pani ostatnią tabletkę z substancją czynną i dzień wcześniej rozpoczęła przerwę na krwawienie z odstawienia, to powinna Pani również dzień wcześniej rozpocząć nowe opakowanie tabletek.

Wydłużając przerwę o jeden dzień, zmniejszamy tym samym ochronę antykoncepcyjną. Stosunki, które Pani odbyła w czasie przerwy mogły być niezabezpieczone. Proszę więc odczekać 14 dni od ostatniego zbliżenia i wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy nie zaszła Pani w ciążę.

W naszym projekcie pytań do lekarzy pojawiały się podobne pytania. Znaleźć je można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wydluzenie-przerwy-o-jeden-dzien-bedzie-zmniejszalo-skutecznosc-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-o-jeden-dzien-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych-i-odbycie-stosunku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przedluzenie-o-jeden-dzien-przerwy-pomiedzy-opakowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.