Jakie może być ryzyko ciąży w moim przypadku?

Witam serdecznie. Chciałabym się dowiedzieć jakie może być ryzyko ciąży w moim przypadku. Generalnie przyjmowałam tabletki vibin. Zawsze zaczynam w poniedziałki tydzień kolejny. W 2 tygodniu zapomniałam o tabletkach i 3 ostatnie, tj. Piątek sobota niedziela, przyjęłam w niedzielę. W 3 tygodniu przyjęłam tylko pierwsze dwie, tj. Poniedziałek i wtorek, ponieważ o środowej zapomniałam i chciałam zrobić przerwę 7 dni, jednak ze względu na problem z kolejnym blistrem, dostępny mam dopiero po 17 dniach, także przerwa od aktywnej tabletki wyniosła 17 dni. Tzn nie wiem czy teraz zacząć nowe opakowanie, ponieważ zarówno w trakcie przerwy, która miała być 7dniowa jak i w kolejnym czasie miały miejsce stosunki bez dodatkowego zabezpieczenia. Jak wyzej wspomniałam ostatnia aktywna tabletka była wzięta w 3 tygodniu, we wtorek tj 19 stycznia a 22, 25,26,27,28 i 29 stycznia miały miejsce stosunki bez zabezpiecznia. 22 stycznia dostałam krwawienie z odstawienia, które ustało 26 stycznia. Czy jest możliwość zajścia w ciążę? Kiedy mogę wykonać test?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmowała Pani tabletki antykoncepcyjne bardzo nieregularnie, dlatego istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę.

Przerwa między kolejnymi blistrami nie może być dłuższa niż siedem dni. 17 dni to zbyt długo i w takim przypadku tabletki z pewnością nie spełnią swojej roli. Ponadto pominięcie tabletek antykoncepcyjnych również zwiększa ryzyko ciąży.

Proszę wykonać test ciążowy. Najwcześniej można go zrobić 7-10 dni po stosunku, choć ginekolodzy zalecają dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Bardziej wiarygodny będzie test beta-HCG z krwi, który da Pani szybką i pewną odpowiedź na pytanie, czy jest Pani w ciąży. Dla pewności warto go powtórzyć po kilku dniach, aby zobaczyć, czy stężenie hormonu beta-HCG nie uległo zwiększeniu.

Jeśli nie zaszła Pani w ciąży, to najprawdopodobniej będzie Pani musiała rozpocząć przyjmowanie tabletek tak jakby to było pierwsze opakowanie. Najlepiej porozmawiać z ginekologiem na ten temat.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzona-przerwa-pomiedzy-blistrami-tabletek-antykoncepcyjnych-a-ciaza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzona-przerwa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzona-przerwa-przy-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.