Czy jest ryzyko ciąży jeśli wystąpiła miesiączka?

Witam , trzeciego tygodnia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zapomniałam 2 tabletek pod rząd ( poniedziałek i wtorek ) pominęłam te tabletki , ostatnią tabletkę wzięłam w środę , a w czwartek dostałam miesiączkę . Czy jest ryzyko zajścia w ciąże jeśli wystąpiła miesiączka ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakłada się, że jeśli wystąpiło krwawienie z odstawienia podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, to najczęściej wyklucza to ciążę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kobieta mimo pojawienia się krwawienia, jest również w ciąży, choć to sporadyczne przypadki.

W Pani przypadku pominięcie dwóch tabletek antykoncepcyjnych mogło zaburzyć ich działanie, osłabiając tym samym skuteczność. Prawidłowym postępowaniem byłoby przyjęcie zaległych tabletek tak szybko, jak to możliwe, następnie kontynuowanie przyjmowania o zwykłej porze bez robienia 7-dniowej przerwy lub natychmiastowe rozpoczęcie 7-dniowej przerwy w przypadku całkowitego pominięcia tabletek, jak w Pani przypadku.

Niestety nie zastosowała Pani żadnej z tych metod, dlatego ryzyko ciąży istnieje. Najlepiej zweryfikować to, czy nie zaszła Pani w ciążę wykonując test ciążowy z moczu lub krwi. Dopiero po upewnieniu się, że nie doszło do zapłodnienia można powrócić do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-w-trzecim-tygodniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przyjmujac-tabletki-i-majac-okres-mozna-byc-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletek-antykoncepcyjnych-w-trzecim-tygodniu-zazywania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.