Czy jest ryzyko ciąży przy pominięciu tabletki?

Witam! Biorę antykoncepcję w tabletkach od prawie 6 lat bez przerw, pominęłam tabletkę piątkową, natomiast dziś współżyłam z partnerem, zażyłam obie tabletki naraz dzisiejszą i zaległą. Czy po tak długim stosowaniu antykoncepcji jest ryzyko ciąży? Tabletka pominięta z 1 rządku blistra, natomiast tabletki zażywam bez przerw 7 dniowych na "okres".
KOBIETA, 23 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety nie napisała Pani, jakie konkretnie tabletki antykoncepcyjne zażywa, a może to być istotne. Proszę zatem zerknąć do ulotki dołączonej do opakowania danych tabletek antykoncepcyjnych. W niej znajdzie Pani wszelkie informacje dotyczące tego, jak postępować w przypadku pominięcia jednej z pigułek.

Bardzo często pominięcie tabletki z pierwszego tygodnia wymaga zażycia zaległej tabletki oraz stosowania dodatkowego zabezpieczenia przez kolejny tydzień.

Zdaniem naszych ekspertów ryzyko zajścia w ciążę po pominięciu tabletki z pierwszego tygodnia nie jest duże, ale nie można go wykluczyć. Po 14 dniach można wykonać test ciążowy, aby to zweryfikować.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-duze-jest-prawdopodobienstwo-zajscia-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-pierwszym-tygodniu-pr,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-pominiecie-tabletki-w-pierwszym-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.