Czy mam przyjąć pominięte tabletki antykoncepcyjne?

Lek Slinda. W piątek wzięłam pierwszą tabletkę z nowego opakowania. W sobotę i niedzielę tabletka została pominięta. Czy w poniedziałek mam wziąć 2 zapomniane tabletki i 3 o normalnej porze? Jakie jest postępowania w przypadku pominięcia nie jednej a dwóch tabletek. Jestem kobietą karmiącą i nie występuje u mnie krwawienie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powinna Pani jak najszybciej przyjąć zaległe tabletki, nawet jeśli oznaczałoby to zażycie dwóch pigułek na raz. W związku z tym, że działanie tabletek antykoncepcyjnych mogło zostać zaburzone, należy używać dodatkowego zabezpieczenia przez co najmniej siedem kolejnych dni (a najlepiej przez cały ten cykl).

Nie zaszkodzi skonsultować się ze swoim ginekologiem, czy takie postępowanie będzie właściwe. Producent tabletek Slinda w ulotce dołączonej do opakowania nie wspomina bowiem o postępowaniu w przypadku pominięcia dwóch tabletek. Warto więc upewnić się przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Jeśli współżyła Pani w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletek, to warto również wykonać test ciążowy. Istnieje bowiem ryzyko ciąży. Z tego powodu niektórzy specjaliści zalecają wręcz odstawienie antykoncepcji na jeden cykl.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-w-pierwszym-tygodniu-cyklu-co-robic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu-stosowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.