Jak dziś przyjąć antykoncepcję?

Dobry wieczór. Wyjeżdżając na weekend, zapomniałam zabrać ze sobą opakowania tabletek antykoncepcyjnych Axia. Wracam dziś, w niedzielę, co oznacza że zostały pominięte dwie tabletki. Czy dzisiaj powinnam przyjąć 3 na raz? Tabletki zostały pominięte w 1 tygodniu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

producent tabletek antykoncepcyjnych Axia w ulotce leku informuje, iż pominięcie więcej niż jednej tabletki powinno być skonsultowane z lekarzem. Być może lekarz zaleci jak najszybsze przyjęcie pominiętych tabletek oraz stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Możliwe jednak, że konieczne będzie zaprzestania przyjmowania hormonów i wykonanie testu ciążowego.

Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu stosowania niesie ze sobą ryzyko ciąży. Pominięcie dwóch tabletek – tym bardzie zwiększa to ryzyko. Jeśli więc w tygodniu, w którym zapomniała Pani przyjąć tabletek doszło do zbliżenia, to może ono zakończyć się ciążą.

Wypowiedzi ekspertów na podobne tematy znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-w-pierwszym-tygodniu-cyklu-co-robic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu-stosowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.