Jak powinnam przyjąć teraz tabletki antykoncepcyjne?

Dobry wieczór , od ponad 20 lat biorę tabletki antykoncepcyjne . Teraz jest to Belara . Pierwszy raz doszło do takiej sytuacji . W środę kończę zawsze opakowanie i zobaczyłam , ze nie zazylam tabletek z pon i wt ( wyjazd , utknęłam na lotnisku ) , wiec odruchowo połknęłam te dwie zaległe i tę ze środy , co dało na raz 3 tabletki. Martwię się, bo to było nierozsądne . Nie chodzi l ciąże , tylko o skutki uboczne . Co mam robić ? Czy czekać normalnie na krwiawienie i zacząć brać nowe opakowanie jak zwykle w następny czwartek ? Pozdrawiam
KOBIETA, 42 LAT 1 tygodni temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pominięcie dwóch tabletek antykoncepcyjnych mogło zmniejszyć ochronę antykoncepcyjną. Przyjęcie trzech tabletek w jednym czasie może natomiast zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Producent tabletek antykoncepcyjnych Belara informuje, że "im większa liczba pominiętych tabletek, tym większe ryzyko zmniejszenia skuteczności działania antykoncepcyjnego". Jednocześnie dodaje, że pominięcie pigułki z trzeciego tygodnia wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni oraz pominięcia przerwy na krwawienie z odstawienia. Nasi eksperci mają podzielone zdania na temat robienia przerwy, dlatego najlepiej byłoby skonsultować się w tej sprawie ze swoim ginekologiem.

Podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-w-przypadku-pominiecia-trzech-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wykonac-tygodniowa-przerwe,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-trzecim-tygodniu-stosowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.