Czy w tej sytuacji powinnam przyjmować tabletki placebo?

W drugim tygodniu przyjmowania tabletek Vibin nie wzięłam w sobotę tabletki, w niedzielę wzięłam tabletkę z soboty, w poniedziałek z niedzieli itd... Co powinnam zrobić? Przyjmować tabletki plebeco czy przejść do kolejnego blistra tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

postępowanie w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej opisane jest zawsze w ulotce dołączonej do preparatu. Producent określa tam zasady, jakie obowiązują w poszczególnych tygodniach.

W przypadku tabletek Vibin pominięcie jednej tabletki w drugim tygodniu przyjmowania wymaga przyjęcie zaległej tabletki tak szybko jak to możliwe, nawet jeśli oznaczałoby to zażycie dwóch tabletek w jednym czasie. Wówczas ochrona antykoncepcyjna zostałaby zachowana. Na szczęście pominięcie tabletki w drugim tygodniu wiąże się z najmniejszym ryzykiem zajścia w ciążę (w porównaniu do poprzednich tygodni).

Proponujemy zażyć zaległą tabletkę i stosować dodatkową ochronę (np. w postaci prezerwatywy), a następnie może Pani pominąć tabletki placebo i rozpocząć kolejne opakowanie lub stosować tabletki według wcześniejszego schematu. Ryzyko ciąży jest niewielkie, ale dla pewności przed rozpoczęciem kolejnego blistra warto wykonać test ciążowy.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zrobic-teraz-7-dniowa-przerwe, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-drugim-tygodniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-drugim-tygodniu-przyjmowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.