Czy jest możliwe, że jednak doszło do zapłodnia?

Witam. 6 dni przed skończeniem opakowania tabletek Hastina dostałam plamienia a kilka dni później" miesiączki. Dokończyłam opakowanie i zrobiłam 7 dni przerwy jak zwykle, jednak w sumie miałam 11 dni okresu. Normalne po przerwie 7 dni zaczęłam nowe opakowanie dziś wzięłam 2 tabletkę z blistra ( z 12h opóźnieniem). Wspolzylam bez dodatkowego zabezpieczenia a według kalendarza dziś powinnam mieć owulację. Czy istnieje możliwość że doszło do zapłodnienia ? Czy tabletki dwuskładnikowe działają od razu po zażyciu? I czy opóźnienia w godzinach przyjmowania tabletek podnoszą ryzyko zajścia w ciążę? Będę wdzięczna za odpowiedź.Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka, nie pojawia się także owulacja – krwawienie z odstawienia jest sztucznie wywołaną reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi, zaś głównym zadaniem pigułek jest wyhamowanie owulacji. Jeśli antykoncepcja stosowana jest prawidłowo, jej skuteczność jest taka sama każdego dnia – nie ma znaczenia, czy uprawia Pani seks w trakcie przerwy czy w dniach, w których teoretycznie powinna mieć Pani owulację, gdyby Pani nie zażywała tabletek antykoncepcyjnych.

Opóźnienie w przypadku tabletek jednoskładnikowych – tzw. mini pills wpływa znacząco na skuteczność antykoncepcji, natomiast w przypadku dwuskładnikowych pigułek opóźnienie maksymalnie dwunastogodzinne nie obniża skuteczności. Stąd też prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw.

Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Natomiast gdyby plamienia śródcykliczne bądź krwawienia w trakcie zażywania pigułek pojawiały się częściej, warto skonsultować to z ginekologiem. Proszę jednak pamiętać, że niewielkie odchylenia od normy w postaci skąpych krwawień, plamień w trakcie zażywania pigułek, a nawet braku krwawienia z odstawienia mogą się zdarzać – są jednymi z najczęściej występujących działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych, nie świadczą jednak o braku skuteczności preparatu.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.