Czy jest możliwość, zajścia w tym przypadku w ciążę?

Witam mam pytanie bo bardzo się niepokoje. Jestem po pierwszym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych belara. Dziś jest 4 dzień po odstawieniu ich i. Moja miesiączką to bardziej plamienie niż krwawienie i zamiar krwi więcej brązowej wydzieliny . Nie wiem czy to normalne. Dodatkowo gdy zapytałam na innym forum o to tam dodałam że współżyłam z chłopakiem 11.04 i doszło do wytrysku a 12.04 brałam ostatnia tabletkę to mogę być w ciąży. Mam 19 lat i nie mogę być teraz mama , jest taka możliwość że tak jest czy czy wsytsko jest prawidłowe i nie mam się co martwic ? Zapewniam że tabletki brałam regularnie o godzinie 11 każdego dnia. Bardzo się boje i chciała bym dostawc jakieś wyjaśnienia. Czytałam na wielu forach że regularne branie tabletek chroni także w trakcie przerwy. Proszę bardzo o wyjaśnienie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

regularne zażywanie pigułek antykoncepcji hormonalnej daje ochronę przed ciążą rzędu 99,9%. Oczywiście nie jest to stuprocentowa gwarancja braku ciąży, niemniej z wysokim prawdopodobieństwem można wykluczyć u Pani wpadkę. Zażywanie pigułek chroni przed ciążą przez cały okres stosowania tej formy antykoncepcji – również w okresie siedmiodniowej przerwy czy zażywania pigułek niezawierających hormonówplacebo. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma na celu zatrzymanie owulacji przez cały ten czas – również w okresie przerwy.

O zasadzie działania i skuteczności pigułek antykoncepcyjnych może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Krwawienie z odstawienia, które pojawia się w miejsce miesiączki, niewystępującej w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej, powinno pojawić się około 4. dnia przerwy. Natomiast mogą zdarzyć się odstępstwa od tej normy – tego typu zaburzenia pojawiają się zazwyczaj na początku stosowania pigułek antykoncepcyjnych – nawet przez pierwsze 4 miesiące. Nie świadczą o niczym niepokojącym, lecz są oznaką procesu adaptacji organizmu do zażywanych hormonów.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.