Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mimo krwawienia z odstawienia można zajść w ciążę?

Od kilku miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily (regularnie, zawsze o tej samej porze). Ostatnio współżyłam około 3-4 tygodni temu. Do wytrysku nie doszło we mnie. Krwawienie z odstawienia wystąpiło normalnie, tak jak zwykle. Może było nieco bardziej obfite. Czy mimo krwawienia z odstawienia można zajść w ciążę? Czy wyklucza ono ciążę? Nie robiłam testu ciążowego, czuję się normalnie, ale zastanawia mnie kwestia krwawienia z odstawienia - czy wystąpienie tego krwawienia jest jednoznaczne z tym, że nie jestem w ciąży? Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę podczas brania tabletek antykoncepcyjnych kiedy do wytrysku nie dochodzi w pochwie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 22 LAT 5 miesięcy temu

Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zakłada się, że jeżeli krwawienie z odstawienia pojawi się w danym cyklu, to ciążę można wykluczyć. W przeciwnym wypadku konieczne jest wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem kolejnego blistra, choć oczywiście brak krwawienia z odstawienia podczas kilkudniowej przerwy może wystąpić nawet mimo braku ciąży. Ponieważ jednak nie ma metody antykoncepcyjnej gwarantującej stuprocentową ochronę, zawsze należy liczyć się z tym, że ochrona może zawieść. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

W przypadku stosunku przerywanego stosowanego wspomagająco przy doustnej antykoncepcji hormonalnej ryzyko zapłodnienia właściwie nie występuje. Sądzę więc, że nie ma Pani powodu do obaw. Zbyt obfite krwawienie z odstawienia również nie wskazuje na ciążę – taka reakcja na spadek hormonów w organizmie może mieć różny charakter i nasilenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy