Czy moje tabletki antykoncepcyjne dalej działają?

Witam, od listopada przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily. Podczas przyjmowania tabletek występowały czasami delikatne plamienia tuż przed krwawieniem, wiem jednak ze to normalne. W ostatnim miesiącu dostałam krwawienia w ostatnim tygodniu przyjmowania tabletek aktywnych. Krwawienie trwało 5 dni, natomiast gdy zaczęłam przyjmować tabletki placebo krwawienie już nie wystąpiło. Byłam u lekarza, Pani doktor zrobiła usg, gdzie wszystko wyszło w porządku i zmieniła tabletki na słabsze. Czy to normalne że krwawienie nie wystąpiło przy przyjmowaniu tabletek placebo? Czy skuteczność tabletek jest zachowana? Dodam że nie pominęłam żadnej tabletki

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli przyjmowała Pani wszystkie tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta i żadnej z nich Pani nie pominęła, to skuteczność została zachowana.

Czasem zdarza się, że krwawienie z odstawienia nie pojawia się podczas przyjmowania tabletek placebo, ale nie świadczy to o braku ochrony. Jednorazowy incydent nie stanowi powodu do niepokoju. Gdyby jednak przy kolejnym cyklu ponownie nie pojawiło się krwawienie z odstawienia, to jest to wskazaniem do wizyty ginekologicznej.

W międzyczasie warto wykonać test ciążowy, aby mieć pewność, że nie zaszła Pani w ciążę. Choć doustna antykoncepcja hormonalna jest skuteczną metodą, to nie daje jednak stuprocentowej ochrony przed ciążą.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-podczas-zazywania-tabletek-antykoncepcyjnych-placebo,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowy-brak-krwawienia-w-trakcie-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych-placebo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.