Czy teraz tabletki są nieskuteczne?

Witam, biorę tabletki Atywia Daily od 5 msc, ostatnio wymiotowałam kilka razy w ciągu nocy przez co brałam kolejne tabletki zaraz po wymiotach, ponieważ nie zdążyły się one wchłonąć, prawdopodobnie przez to pogubiłam jeśli chodzi o tydzień tabletek i wzięłam tabletki placebo o tydzień za wcześnie, co powinnam zeobic w takiej sytuacji czy teraz kiedy zaczęłam normalnie nowe opakowanie tabletki są nieskuteczne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężko powiedzieć, jaka będzie skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, gdyż nie wiemy, ile dokładnie tabletek mogło się nie wchłonąć, po jakim czasie przyjmowała Pani dodatkowe pigułki oraz czy tabletki placebo na pewno zostały przyjęte tydzień wcześniej.

Ponadto w ulotce Atywia Daily nie znajdziemy informacji, jak postąpić w przypadku pominięcia tak dużej ilości tabletek. W tej sytuacji najlepiej by było skonsultować się ze swoim ginekologiem, który zaleciłby dalsze postępowanie. Producent tabletek mówi o stosowaniu dodatkowych metod antykoncepcyjnych aż do wystąpienia krwawienia z odstawienia. Brak takiego krwawienia może bowiem oznaczać ciążę.

Obawiamy się, że skrócenie cyklu przy pigułkach aż o tydzień może spowodować osłabioną skuteczność i wymagać może dodatkowych działań, o których najlepiej porozmawiać ze specjalistą.

Odpowiedzi na podobne pytania mogą okazać się pomocne. Oto kilka z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wymioty-i-skrocenie-cyklu-do-19-dni-nie-obniza-skutecznosci-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocenie-cyklu-zazywania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-tabletek-placebo-po-pominieciu-zwyklych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.