Czy wymioty i skrócenie cyklu do 19 dni nie obniża skuteczności antykoncepcji?

Witam. Od 3 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne. W ciągu ostatniego cyklu po zażyciu 20. tabletki wymiotowałam. W tym momencie przerwałam przyjmowanie tabletek i włącznie z tym dniem rozpoczęłam 7-dniową przerwę, nie biorąc ostatniej 21. tabletki. Po 7 dniach zaczęłam nowe opakowanie. Przez okres przerwy i cały poprzedni cykl nie dochodziło do stosunku. Moje pytanie dotyczy tego, czy rozpoczęcie przerwy po 19 tabletkach mogło rozregulować mój cykl i wpłynąć na bezpieczeństwo antykoncepcji? Czy po 9 tabletkach z nowego opakowania jestem w pełni chroniona (jeśli doszło do stosunku), mimo o 2 dni wcześniejszej przerwy? W ulotce zalecane było połączenie opakowań. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem, jaki preparat Pani przyjmuje, jednak dla większości tabletek antykoncepcyjnych przyjmuje się podobne zasady.
Przy pominięciu lub nie wchłonięciu się tabletki (jak w Pani przypadku) w ostatnim tygodniu stosowania można postąpić na dwa sposoby. Należy przyjąć tabletkę (zapomnianą lub dodatkową w przypadku biegunki lub wymiotów), kontynuować opakowanie do końca i rozpocząć następne bez robienia 7-dniowej przerwy. Można też, tak jak Pani postąpiła, nie przyjmować kolejnych tabletek z opakowania i od razu rozpocząć 7-dniową przerwę. Po 7 dniach należy rozpocząć nowe opakowanie.

W Pani przypadku skuteczność antykoncepcyjna nie została zmniejszona. Postąpiła Pani prawidłowo. Jest Pani chroniona przed ciążą i nie trzeba korzystać z dodatkowego zabezpieczenia.