Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po zaburzonym cyklu przyjmowania

Witam serdecznie! Przyjmuję od ponad 2 lat dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. W poprzednim cyklu podczas trzech ostatnich dni brania tabletek, przyjmowałam antybiotyk. Poinformowano mnie, że może działać, jeszcze do dwóch tygodni, dlatego zabezpieczam się do teraz. W kolejnym cyklu (pokrywajacym się z działaniem antybiotyku) przyjęłam 15 tabletkę z 10-godzinnym opóźnieniem, ale problem polega na tym, że po jej przyjęciu byłam dwa razy w toalecie i obawiam sie, że mogła się przez to nie wchłonąć. Cały czas zabezpieczam się dodatkowo, więc nie obawiam się ciąży. Proszę mi powiedzieć, czy mogę normalnie skończyć opakowanie, zrobić 7-dniową przerwę i czy od 1 tabletki następnego opakowania będę zabezpieczona? Czy po zaburzonym cyklu z pominięciem tabletek skuteczność wraca od początku nowego opakowania, czy po 7 dniach od jego rozpoczęcia? Przepraszam za zawiły opis, z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam, B.M

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

"Dwa wyjścia do toalety" raczej nie zaburzały działania antykoncepcyjnego - zmniejszyć by je mogła ciężka biegunka, np. trwająca 24 godziny.

W przypadku podejrzeń co do zaburzenia skuteczności antykoncepcji w danym cyklu (inne leki, pominięcie więcej niż jednej pigułki, wymioty...), dobrze jest zabezpieczać się dodatkowo przez cały ten cykl, podczas 7-dniowej przerwy oraz przez 7 pierwszych dni drugiego opakowania. Można także pominąć tę 7-dniową przerwę, rozpocząć nowe opakowanie i także zabezpieczać się przez 7 pierwszych dni.

Jeśli zażywamy antybiotyk, który może obniżyć skuteczność antykoncepcji, to powinno wystarczać dodatkowe zabezpieczanie się przez 7 dni po zakończeniu jego zażywania i ewentualnie pominięcie przerwy w zażywaniu pigułek, jeśli miałaby ona nastąpić w ciągu tygodnia lub krócej po skończeniu antybiotyku.

Pozdrawiam!