Kiedy jest pełna antykoncepcja po przyjmowaniu antybiotyku?

Dzień dobry, od pewnego czasu męczę się z zapaleniem gardła i dziś lekarz przepisał mi antybiotyk - A... Przeczytałam w ulotce, że może on osłabić działanie doustnych środków hormonalnych i tu moje pytanie. Zostało mi jeszcze 8 tabletek, na pewno przez ten czas będziemy się dodatkowo zabezpieczać, także w tygodniu przerwy. Antybiotyk mam brać 10 dni, więc tak jakby do końca opakowania + przez dwa dni przerwy. Od kiedy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych będzie przywrócona? Zaraz od następnego opakowania, czy lepiej odczekać jeszcze kilka dni (jeśli tak to ile)? Czy lepiej nie robić przerwy i zacząć brać tabletki z kolejnego blistra? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam, Magdalena.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani przypadku chyba najlepiej byłoby pominąć 7-dniową przerwę w zażywaniu i od razu po zakończeniu obecnego opakowania rozpocząć następne. Dodatkową antykoncepcję należy zastosować przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz co najmniej jeszcze przez 7 dni po zakończeniu jego zażywania. Można rozważyć stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji przez cały następny cykl, choć to pewnie jest "dmuchanie na zimne".

Pozdrawiam!