Antykoncepcja doustna a antybiotyk - kiedy ochrona będzie zachowana?

Zażywam od ponad roku tabletki. Do końca aktualnego blistra zostało mi 9 tabletek. Od dziś przyjmuję antybiotyk, który zmniejsza skuteczność antykoncepcji. Wiem, że działanie antybiotyku może mieć wpływ na antykoncepcję do 7 dni po zakończeniu kuracji. W ciągu tych 7 dni (antybiotyk mam brać 5 dni) rozpocznie się przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych. Moje pytanie jest następujące: Czy powinnam robić przerwę w braniu tabletek antykoncepcyjnych, czy od razu rozpocząć nowe opakowanie? Czy jeśli zrobię przerwę to z chwilą rozpoczęcia nowego opakowania jestem zabezpieczona?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dla bezpieczeństwa należy przyjąć, że podczas brania antybiotyku tabletki się nie wchłaniają. Siedmiodniowa przerwa po okresie zażywania antybiotyku może, przy takim założeniu, skutkować owulacją. Dlatego po rozpoczęciu nowego blistra należy się dodatkowo zabezpieczać przez pierwsze siedem dni. Alternatywnie może Pani potraktować pięciodniowy okres brania antybiotyku jako przerwę i brać tabletki bez przerwy. Wtedy działanie antykoncepcyjne powinno zostać zachowane, choć zważywszy, że to dopiero drugi tydzień przyjmowania tabletek, a progestagen będzie się wchłaniał, pomimo antybiotyku, radziłabym jednak zrobić normalną siedmiodniową przerwę i stosować prezerwatywę przez pierwszy tydzień nowego opakowania.

Pozdrawiam serdecznie!