Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

7-dniowa przerwa, a wcześniej zażywany antybiotyk

Witam! Chciałabym się poradzić w kwestii robienia 7-dniowej przerwy podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Sprawa wygląda następująco. W dniu przyjęcia 11 tabletki z opakowania zaczęłam brać antybiotyk, który w ulotce ma zaznaczone, iż może wpływać na obniżenie skutecznośći doustnej antykoncepcji. Antybiotyk mam brać przez 7 dni. Więc jutro wypada 17 dzień brania i ostatni dzień przyjmowania antybiotyku. Zastanawiam się, czy powinnam robić przerwę pomiędzy opakowaniami, czy też nie? Może przyjąć tylko 7 dni dłużej? Czy to już nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji? Pani doktor i pani farmaceutka udzieliły mi tylko informacji o konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia podczas brania i 7 dni po antybiotyku, ale to jest akurat oczywiste. W internecie natomiast doczytałam o konieczności zażycia dwóch opakowań antykoncepcji z rzędu w wypadku, kiedy antybiotyk nachodzi na trzeci tydzień tabletek antykoncepcyjnych. Proszę o poradę, gdyż wcześniej nie spotkałam się z takim stwierdzeniem. Dziękuję serdecznie, pozdrawiam! Kalinka

KOBIETA ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Antybiotyk może obniżać skuteczność antykoncepcji doustnej. Jeśli jego przyjmowanie przypada na 3 tydzień stosowania tabletek, oznacza to de facto wydłużenie przerwy. Sugeruję zatem (do wyboru):
1. po zakończeniu blistra zrobienie 7-dniowej przerwy, ale radzę stosować dodatkowe zabezpieczenie do przyjęcia 7 tabletki z nowego opakowania (tj. do rozpoczęcia 2 tygodnia) lub
2. rozpoczęcie 2 opakowania bez robienia przerwy (wtedy dodatkowe zabezpiecznie konieczne jest do 7 dni od zakończenia antybiotyku).

Przyjęcie niepełnego opakowania (np. 7 dodatkowych tabletek) jest postępowaniem niezarejestrowanym i może tak Pani bezpiecznie postąpić, ale wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy