Przyjmowanie tabletek a przerwa na krwawienie

Witam... zażywam od kilku miesięcy tabletki D...35, następuje przerwa, w której następuje krawanienie z odstawienia... czyli następne opakowanie zażywam dopiero po tej 7-dniowej przerwie, a nie w okresie kiedy wystąpi krwawienie??? Bo słyszałam, że pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszy dzień miesiączki, ale to prawdopodobnie dotyczy pierwszego razu, gdy zażywamy tabletki, tak? Czy tabletki D... 35 to dobry środek antykoncepcyjny? Czy na początku lub pod koniec zażywania tabletek potrzebne jest dodatkowe zabezpiecznie, aby zapobiec ciąży???

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wspomniane przez Panią pigułki antykoncepcyjne stosowane są głównie w  leczeniu trądziku i zaburzeń hormonalnych, jednak nadal są to tabletki antykoncepcyjne i zapobiegają ciąży. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia stosowania. Należy zażyć 21 pigułek pod rząd, a następnie zrobić 7 (nie więcej!) dni przerwy. Krwawienie podczas 7-dniowej przerwy następuje zwykle 2-4 dnia przerwy. Bez względu na to, czy krwawienie skończyło się, czy trwa nadal, po upływie 7 dni przerwy należy rozpocząć nowe opakowanie. Zbyt późne rozpoczęcie opakowania zaburza skuteczność antykoncepcji.

Pozdrawiam!