Przerwa dłuższa niż 7 dni - co teraz?

Przyjmuje od 3 miesięcy tabletki antykoncepcyjne, ostatnio miałam 7-dniową przerwę i w 8 dniu (sobota) powinnam zażyć pierwszą pigułkę, niestety za późno się pofatygowałam, żeby kupić tabletki i apteka z moją receptą była już zamknięta. Nie było już możliwości, żebym wzięła tego dnia tabletkę, tak samo w niedzielę, kiedy również była nieczynna. Dzisiaj pobiegłam szybko do apteki i zażyłam jedną tabletkę, bo ponoć 3 tabletki pod rząd (jedna dzisiejsza i dwie zaległe) nie są bezpieczne. Dowiadywałam się z różnych źródeł, że można tak zrobić, ale że skuteczność tabletek będzie bardzo niska i że dopiero po tygodniu może mi się unormować. Co mam teraz zrobić? może przestać całkowicie zażywać tabletki i zacząć od następnego okresu, czy wziąć te zaległe też?

Redakcja abcZdrowie

Jeśli zdecyduje się Pani na kontynuacje stosowania tabletek antykoncepcyjnych zalecane są dodatkowe metody antykoncepcji przez pierwsze 7 dni (nie należy przyjmować trzech tabletek jednocześnie). Dodatkowo, jeśli w ciągu 7 dni poprzedzających pierwsza tabletkę dochodziło do stosunków płciowych istnieje możliwość zajścia w ciążę. Oczywiście może Pani także poczekać do pierwszego dnia najbliższej miesiączki i wtedy rozpocząć kolejne opakowanie.