Kiedy robi się 7-dniową przerwę w braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mam ponad 16 lat i od 24 dni zażywam tabletki antykoncepcyjne. W zeszłym miesiącu okres zaczął mi się 5. sierpnia i trwał normalnie tydzień. A pierwszą tabletkę wzięłam 16 sierpnia, nigdy nie zapomniałam o zażyciu, lecz czasami zażywałam je troszkę później. A teraz spóźnia mi się już 4 dni okres. Czy to dlatego, że nie wzięłam tabletki zaraz pierwszego dnia po skończeniu okresu? I czy powinnam je zażywać nawet wtedy, jak mi się okres spóźnia? Ponieważ powinnam je brać 21 dni i 7 przerwy, a ja już wzięłam 24. Czy powinnam przestać nawet, gdy nie mam okresu?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną należy zażyć do 7 dni od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Jeżeli zrobi się to później, tabletki nie wykazują pełnej skuteczności antykoncepcyjnej, więc mogłaś zajść w ciążę.

Z opisu nie zrozumiałam, czy rozpoczęłaś kolejne opakowanie tabletek nie robiąc 7-dniowej przerwy, czy wzięłaś 21 tabletek i obecnie robisz tygodniową przerwę między opakowaniami.

W pierwszym przypadku krwawienie nie mogło wystąpić, ponieważ cały czas przymujesz tabletki hormonalne. Okres pojawia się tylko, gdy robi się 7-dniową przerwę. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia hormonów. Jeżeli jesteś w trakcie 7-dniowej przerwy, krwawienie może się pojawić w każdej chwili. Czasami podczas brania tabletek krwawienie jest bardzo skąpe lub w ogóle się nie pojawia.

Jeśli w trakcie 7-dniowej przerwy krwawienie nie wystąpi, przed rozpoczęciem nowego opakowania należy wykonać test ciążowy. Jeśli jest negatywny, należy rozocząć kolejne opakowanie w planowanym terminie.