Niezachowanie 7-dniowej przerwy przy braniu tabletek antykoncepcyjnych

Lekarz przepisał mojej siostrze Cyprest ponieważ ma trądzik, łojotok i problemy z cerą. Są to jej pierwsze tabletki, nigdy wcześniej nie stosowała żadnych. Ma 30 lat. Pierwszą tabletkę wzięła 1 dnia okresu i tak robiła przez następne 5 m-cy, nie zawsze zachowując 7 dniową przerwę, czasami ta przerwa wynosiła 5 dni, czasami 4, czasami 7. Czy naraziła się na powikłania, czy to niebezpieczne dla jej zdrowia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek byłaby zachwiana, gdyby Pani siostra robiła przerwy dłuższe niż 7 dni. W przypadku krótszych przerw, raczej nie ma tego problemu. To co robiła dotychczas Pani siostra nie mogło raczej wywołać jakichś negatywnych skutków zdrowotnych, jednak nie ma co ukrywać - powinna stosować się do zaleceń producenta leku i lekarza, a nie samowolnie dawkować sobie lek. Poza tym schemat 21+7 dni przerwy ma na celu także ujednolicenie dni tygodnia, w które rozpoczyna się nowe opakowanie. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, bo nieskuteczność działania antykoncepcyjnego tabletek wynika zazwyczaj z błędów w ich zażywaniu (pominięcie tabletki...).

Pozdrawiam!