Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po dłuższej przerwie

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne od ponad roku. W tym miesiącu po 7-dniowej przerwie i miesiączce nie wykupiłam kolejnego opakowania tabletek, ponieważ miałam problem z dostaniem recepty z powodu nowych zasad i w ten sam sposób moja przerwa zamiast trwać 7 dni przedłużyła się do 9 dni. Jeśli wezmę tabletkę w 11 dniu przerwy, to czy wystąpi jakiś problem? Tabletki zadziałają? I czy jeżeli w dzisiejszym dniu uprawiałabym seks z moim mężczyzną, to byłby stan jakiegoś zagrożenia? Nie wiem, co w tym przypadku zrobić i jak postąpić, czy po prostu przerwać tabletki na miesiąc? Czy jest możliwość, że one zadziałają i będzie wszystko dobrze? I kiedy one zadziałają? Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Witam!

W opisanym przypadku planuje Pani przyjąć pierwszą tabletkę nowego opakowania w 4. dniu miesiączki. Taka sytuacja wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Ochrona antykoncepcyjna będzie pełna dopiero po 7 dniach, a dzień kolejnej miesiączki może ulec przesunięciu. W związku ze zmniejszoną ochroną antykoncepcyjną należy stosować antykoncepcję mechaniczną (prezerwatywę) przez tydzień. Poza tym opóźnione przyjęcie pierwszej tabletki nie powinno spowodować żadnych poważnych skutków. Pozdrawiam serdecznie!