Antybiotyk a tabletki antyoncepcyjne - pierwszy dzień przerwy

Witam, Skończyłam brać drugie opakowanie tabletek y***. Przy ostatniej tabletce zaczęłam brać antybiotyk a***. Jak obecnie wygląda sprawa zabezpieczenia. Czy przerwa siedmiodniowa jest wskazana przy stosunku w przedostatnim dniu brania tabletki?

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu powinno się podjąć dodatkowe środki zabezpieczające (prezerwatywę). Informację o tym czy w przypadku stosowanego przez Panią antybiotyku istnieje współdziałanie z pigułkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do pigułek antykoncepcyjnych.

Jeśli w trakcie stosowania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami powinna należy wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest dodatni powinno się natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.

http://abcantykoncepcja.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-i-antybiotyk

Zachęcamy do zadawania kolejnych innych pytań.