Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy po antybiotykoterapii tabletki odzyskają skuteczność?

Witam. Mam pewien problem. Od dzisiaj zaczynam brać antybiotyk. Czy po zakończeniu leczenia antybiotykiem, po 7 dniach będę mogła uprawiać seks bez dodatkowych zabezpieczeń (biorę tabletki antykoncepcyjne)? Czy powinnam raczej odczekać cały cykl? Dzisiaj jestem po wzięciu 4. tabletki antykoncepcyjnej.

ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres stosowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywę).

Informację o tym czy w przypadku stosowanego przez Panią antybiotyku istnieje interakcja z tabletkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do tabletek antykoncepcyjnych.

Jeśli w trakcie zażywania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami powinna Pani wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest dodatni należy natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.

/pytania/antybiotyki-a-tabletki

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy