Antybiotyk a plastry

Od 6 października leczona byłam antybiotykiem o nazwie X..... z grypy c........., 11 października zakończyłam leczenie. Ponownie 15 października dostałam antybiotyk, który przyjmuje do dziś z grypy p****. Stosuję plastry antykoncepcyjne. W ulotce pierwszego antybiotyku nie było napisane o wpływie na antykoncepcję, w drugim tak. Podczas przyjmowania pierwszego antybiotyku odbyłam trzy stosunki. Przy pierwszym dniu drugiego antybiotyku zaczęłam stosować prezerwatywę. Czy duże jest prawdopodobieństwo ciąży? Do końca cyklu zostały dwa tygodnie, czy robić 7 dniową przerwę w plastrach? Kiedy można wykonać najszybciej test ciążowy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu powinno się stosować dodatkowe środki zabezpieczające (prezerwatywę). Informację o tym czy w przypadku przyjmowanego przez Panią antybiotyku istnieje interakcja z tabletkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do tabletek antykoncepcyjnych.
Jeśli podczas zażywania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami powinna Pani wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest dodatni należy natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.