Antybiotyk, tabletki antykoncepcyjne: Czy jestem zabezpieczona?

Biorę od dwóch miesięcy m***** i dopadła mnie choroba, więc postanowiłam, że wezmę antybiotyk którego nie wzięłam do końca po ostatnim przeziębieniu (wtedy jeszcze nie brałam tabletek anty), no i wzięłam może 3 tabletki antybiotyku "o****". Czytałam w necie że zawiera jakieś środki które mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji, ale nic nie pisało, więc co? Dodam, że kochałam się z chłopakiem, ale już w ten dzień, nie wzięłam antybiotyku.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres stosowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu powinno się stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywę). Informację o tym czy w przypadku stosowanego przez Panią antybiotyku istnieje wspołdziałanie z tabletkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do tabletek antykoncepcyjnych.
Jeśliw trakcie stosowania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje prawdopodobieństwo ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy pomiędzy opakowaniami powinna Pani wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest pozytywny należy natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.
Proponujemy do zapoznania się z pytaniami do eksperta o tej i podobnej tematyce w naszym serwisie, np.
/pytania/antybiotyki-a-tabletki

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl