Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk

Dzień dobry, Stosuję tabletki antykoncepcyjne Naraya plus. Dopadła mnie infekcja bakteryjna. Ginekolog przepisał mi antybiotyk Augmentin (na 7 dni). Mówi się, że antybiotyki mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Będę przyjmować antybiotyk oraz o stałej porze przyjmować tabletki Naraya plus. Mam kilka pytań: 1) Skoro antybiotyk mam przyjmować 2 razy dziennie, a Narayę plus biorę o godz. 19, to wieczorny antybiotyk warto wziąć ile godzin po wzięciu tabletki antykoncepcyjnej? 2) Czytałam, że po antybiotykoterapii należy przez 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, czy jeżeli w czasie owych 7 dni po przyjęciu ostatniej tabletki antybiotyku (w czasie których warto się zabezpieczać) przypadnie również branie tabletek placebo, to czy już po rozpoczęciu nowego opakowania będę chroniona w pełni? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w rzeczywistości tylko niektóre antybiotyki mogą osłabiać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej – tak jest w przypadku leku Agumentin, stąd dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne podczas stosowania antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu jest konieczne.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, dowie się Pani o możliwych interakcjach pomiędzy lekami a tabletkami antykoncepcyjnymi: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Co do zażywania pigułek placebo i rozpoczęcia nowego opakowania, to istotne jest zachowanie okresu karencji, czyli wspomnianych już 7 dni po zakończeniu antybiotykoterapii. Jeżeli w tym czasie (np. trzeciego lub czwartego dnia) rozpocznie Pani nowe opakowanie tabletek, to nadal powinna Pani zabezpieczać się dodatkowo, aż do końca 7. dnia. Oczywiście te ramy czasowe są określonym w przybliżeniu czasem, kiedy antybiotyk może wpływać na wchłanianie hormonów z jelita do krwi, niemniej nie warto skracać okresu wzmożonej ostrożności.

Jeżeli chodzi o odstęp czasowy pomiędzy lekami, to warto żeby był jak najdłuższy – nawet 2 godziny. Proszę tylko pamiętać, by godziny przyjmowania leków, zwłaszcza antybiotyku, były stałe, jest to bardzo istotne dla powodzenia kuracji.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.