Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antybiotyk o przedłużonym działaniu: Jak wpływa na tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Mam 19 lat i od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Wczoraj wzięłam 13 tabletkę z opakowania i odbyłam stosunek. Dzisiaj po południu dostałam od lekarza antybiotyk (3 tabletki o przedłużonym działaniu). Czy wczorajszy stosunek mam traktować jako niezabezpieczony?    
19 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres stosowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywę). Informację o tym czy w przypadku stosowanego przez Panią antybiotyku istnieje interakcja z tabletkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do tabletek antykoncepcyjnych.
Jeśli w trakcie zażywania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami powinna Pani wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest dodatni należy natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.

/pytania/antybiotyki-a-tabletki

Zachęcamy do zadawania kolejnych innych pytań.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy