Czy ochrona antykoncepcji będzie zachowana po antybiotyku?

Dzień dobry, Biorę tabletki antykoncepcyjne [Vibin] od września 2020. W ciągu aktualne blistra byłam chora (przez 2 tyg), dlatego udałam się do lekarza, który przypisał mi antybiotyk [Auglavin] i biorę go od 27 maja. Dziś (28 maja) zaczęłam 3 tydzień z blistra (ostatni tydzień tabletek czynnych). Moje pytanie brzmi, czy będę chroniona odrazu po rozpoczęciu nowego opakowania? Wiem, że od 27 maja - 2 czerwca (kiedy biorę antybiotyk) działanie tabletek jest osłabione, ale czy w trakcie 7-dniowej przerwy na krwawienie z odstawienie (którą zacznę 4 czerwca) oraz po niej, gdy zacznę nowy blistr, będę chroniona? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Auglavin zawiera amoksycylinę, która faktycznie należy do grupy antybiotyków mogących wpływać negatywnie na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jak Pani słusznie przyjęła, dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy należy stosować przez cały okres zażywania antybiotyku.

Pod tym adresem odnajdzie Pani więcej informacji na temat tego, co może wpływać negatywnie na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Natomiast przyjmuje się, że dodatkową metodę antykoncepcji należy stosować przez kolejne 7 dni od momentu zakończenia antybiotykoterapii. Jeżeli zatem leczenie kończy Pani 2. czerwca, to należy założyć, że aż do 9. czerwca działanie pigułek antykoncepcyjnych może być niepełne, natomiast później bez obaw można przyjąć, że dodatkowe zabezpieczenie nie będzie konieczne.

Proszę również pamiętać, że prawidłowe wchłanianie hormonów z pigułek zależne jest od stanu flory bakteryjnej jelit, która wskutek antybiotykoterapii zostaje upośledzona – między innymi właśnie dlatego nie należy zapominać o zastosowaniu probiotyków w trakcie i przez pewien czas po zakończeniu leczenia antybiotykiem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-preparaty-oslonowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.