Jaki jest wpływ antybiotyku na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

W poniedziałek dostałam od lekarza antybiotyk T*******, we wtorek przyjęłam ostatnią tabletkę z blistra Y*******, w sobotę rano skończyłam brać antybiotyk. Po siedmiodniowej przerwie odstawienia tabletek zaczęłam przyjmować nowy blister (środa w południe) natomiast tego samego dnia wieczorem doszło do stosunku miedzy mną a moim parterem. Czy byłam wystarczająco chroniona przed ciążą żeby odbyć stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Antybiotyk, który Pani przyjmowała obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas antybiotykoterapii oraz przez kolejnych 7 dni po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. W Pani przypadku nie można liczyć na pełną ochronę. Dlatego po upływie 10-14 dni od stosunku należy wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam