Pominęłam 4 tabletki antykoncepcyjne - co dalej?

Witam! W drugim tygodniu brania tabletek w poniedziałek zapomniałam zażyć tabletki, natomiast we wtorek wzięłam dwie. W środę powtórzyła się sytuacja, że nie zażyłam tabletki i wzięłam ją w czwartek. Od piątku znów zapomniałam tabletek. We wtorek i w sobotę współżyłam z narzeczonym. Mam przerwać stosowanie tabletek? Czy brać dalej? Jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Takie nieregularne zażywanie tabletek sprzyja bardzo wystąpieniu owulacji i co za tym idzie zapłodnieniu. Trudno ocenić szansę, ale przyjmuje się, że w skali roku, przy niedbałym stosowaniu tabletek i regularnym współżyciu szansa na zapłodnienie wynosi ok. 5-10%. Dzieląc tą wielkość przez 12 otrzyma Pani szacowane prawdopodobieństwo ciąży w Pani przypadku.

Powinna Pani dalej przyjmować tabletki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa należy stosować dodatkowe zabezpieczenie do momentu przyjęcia regularnie siedmiu tabletek pod rząd. W zależności od obecnego dnia cyklu oraz ewentualnych kolejnych zapomnianych pigułek, te siedem dni pod rząd może wypaść nawet dopiero w kolejnym blistrze tabletek. W takim przypadku można nie robić siedmiodniowej przerwy i od razu rozpocząć nowy blister.

Pozdrawiam serdecznie!