Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogłam zajść w ciążę po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Witam! Mam 19 lat, od pół roku stosuję tabletki antykoncepcyjne Naraya. Nie zdarzyło mi się wcześniej pominąć pigułki, brałam je zawsze o 19.30. W poniedziałek zaczęłam nowe opakowanie, w piątek współżyłam, również zażyłam tabletkę, lecz w sobotę o niej zapomniałam. Wzięłam w niedzielę ok. 13.30, kolejną o 19.30. Od tego czasu nie współżyłam. Był to koniec pierwszego tygodnia. Co mam robić w takim wypadku? Jaka jest realna szansa tego, że mogło dojść do zapłodnienia? Jeśli duża, to co mam robić? Dodam, że moja Pani Ginekolog jest aktualnie na urlopie, więc nie mam jak się z nią skontaktować, dlatego też piszę do Państwa. Pozdrawiam! Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam!
W opisanej sytuacji mogło dojść do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej gdyż zapomniana tabletka została spożyta po 12 godzinach od regularnej godziny przyjęcia. Ryzyko niepełnej ochrony antykoncepcyjnej jest największe na początku blistra i pod jego koniec. W tej sytuacji istnieje realne prawdopodobieństwo ciąży, a ilość czasu jaka upłynęła od stosunku dyskwalifikuje zastosowanie antykoncepcji awaryjnej. Tuż przed rozpoczęciem następnego opakowania należy wykonać test ciążowy. W przypadku wyniku negatywnego można kontynuować stosowanie tabletek i należy przyjąć, że nie doszło do zapłodnienia, natomiast jeśli wynik będzie dodatni nie należy rozpoczynać nowego opakowania i konieczna jest wizyta u ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy