Ryzyko ciąży po zbyt późnym zażyciu szóstej tabletki antykoncepcyjnej

Witam!

Wczoraj zapomniałam zażyć 6 tabletki z pierwszego tygodnia blistra. Przyjęłam ją dopiero następnego dnia, ale upłynęło ok. 15 godzin, kolejną tabletkę wzięłam o zwykłej porze. W dniu, w którym pominęłam tabletkę współżyłam z mężem. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Witam serdecznie!

Producenci podają, iż w celu utrzymania działania antykoncepcyjnego zaległą tabletkę należy przyjąć w przeciągu 12 godzin. Późniejsze zażycie preparatu niestety wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ciąży. W tym miejscu należy podkreślić, iż mówimy o ryzyku, a nie o pewnym zapłodnieniu. W obecnej sytuacji ma Pani dwie możliwości. Pierwsza, wyczekująca, podczas której należy zabezpieczać się przez kolejnych 7 dni a za 14 wykonać kontrolny test ciążowy. Druga, może się Pani zdecydować na antykoncepcję awaryjną. Po odpowiedni preparat może się Pani zgłosić do swojego ginekologa bądź na ostry dyżur ginekologiczny. W tym wypadku musi Pani zdawać sobie jedynie sprawę kilku faktów. Po pierwsze tabletka ma wiele działań niepożądanych. Po drugie, nie każdy ginekolog chce (nie ma takiego obowiązku) przepisać Pani preparat. Po trzecie największa skuteczność jest po przyjęciu tabletki w 24 godziny po stosunku. Tabletkę należy najpóźniej zażyć 72h po zbliżeniu.

Pozdrawiam