Antybiotyk a antykoncepcja - czy ochrona była zachowana?

Witam. Biorę S*** i jednocześnie zmuszona byłam brać tabletki U*** przez 7 dni co 12 godzin. 15.08. 2011 rozpoczęła się 7-dniowa przerwa między tabletkami, zaczęłam brać kolejne 22.08. 2011, a antybiotyk brałam od 18.08 do 25.08. Stosunek bez zabezpieczenia był 21.08. i 29.08. 2011. Czy antykoncepcja była zachowana? W ulotce S*** przeczytałam: "Do leków, które mogą czasami zmniejszać skuteczność należą antybiotyki (ampicylina i ryfampicyna). Leki stosowane na skórę, w tym antybiotyki, nie osłabiają skuteczności antykoncepcyjnej leku S***". Proszę o pilną odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

lek, który Pani przyjmowała może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas przyjmowania antybiotyku oraz przez 7 dni po jego zakończeniu należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Jeżeli Pani tego nie zrobiła, a doszło do współżycia, należy liczyć się z możliwością ciąży. Proponuję po około 2 tygodniach od stosunku wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam