Antybiotyk a okres: wpływ na pigułki antykoncepcyjne

Witam. Stosuję doustne pigułki złożone z placebo. Przez 8 dni przyjmowałam antybiotyk, który wpływa na skuteczność antykoncepcji. Wczoraj skończyłam go przyjmować, dziś wystąpił okres mimo, że została mi jeszcze jedna "czynna" tabletka. Nie współżyłam w trakcie przyjmowania antybiotyku. Czy powinnam dokończyć stosowanie tabletek zgodnie z blistrem czy jakoś to zmodyfikować? Kiedy powróci skuteczność antykoncepcji? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wystąpienie wcześniejszego krwawienia może świadczyć, że antybiotyk rzeczywiście zakłócił działanie tabletek antykoncepcyjnych. Myślę, że może Pani rozpocząć w tej sytuacji kolejne opakowanie bez robienia przerwy na tabletki placebo, ponieważ przerwa w efektywnym dostarczaniu hormonów w danym cyklu już wystąpiła, a spowodowana była przyjmowaniem antybiotyku. Alternatywnie może Pani normalnie przyjąć tabletki placebo i dopiero wtedy rozpocząć kolejne opakowanie. Ochrona antykoncepcyjna wróci dopiero po przyjęciu co najmniej siedmiu tabletek aktywnych dzień po dniu. Jeśli zrezygnuje Pani z tabletek placebo to nastąpi to cztery dni wcześniej.

Pozdrawiam serdecznie!