Łączenie tabletek antykoncepcyjnych, kiedy można zrobić przerwę w 2 opakowaniu?

Biorę tabletki antykoncepcyjne w schemacie 24+4. Wzięłam 24 jasnoróżowe tabletki, lecz przesunęłam okres i ominęłam 4 białe i zaczęłam nowe opakowanie jasnoróżowe. Jutro mam wziąć 16 jasnoróżową tabletkę, lecz chciałabym mieć teraz okres (tak mi bardziej pasuje ze względu na plany wyjazdu). Czy mogę wziąć zamiast jasnoróżowej tabletki białe (tzn. przejść do 4 tabletek placebo i czy podczas ich brania skuteczność jest zachowana)? Chodzi mi o to, czy muszę dokończyć drugie opakowanie czy mogę zrobić przerwę w jego części? Słyszałam, że najważniejsze by wziąć 7 pierwszych tabletek, potem można zrobić przerwę, czyli 4 dni na krwawienie z odstawienia i zacząć kolejne opakowanie. Bardzo proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Może Pani obecnie przejść do czterodniowej przerwy, a następnie rozpocząć kolejne opakowanie. Nie radzę po przerwie brać siedmiu tabletek i przechodzić do kolejnej przerwy. Alternatywnie w czasie brania kolejnego opakowania może Pani dobrać na końcu siedem tabletek, które Pani zostaną z bieżącego i w ten sposób wydłużyć o tydzień kolejny cykl.

Pozdrawiam serdecznie!