Czy mogę przyspieszyć okres?

Biorę tabletki Y**. Wzielam 24 jasnoróżowe tabletki, lecz przesunelam okres i ominęłam 4 białe, więc zaczęłam nowe opakowanie jasnoróżowe. Jutro mam wziąć 16. jasnoróżową tabletkę, lecz chciałabym mieć teraz okres (tak mi bardziej pasuje ze względu na plany wyjazu). Czy mogę wziąć zamiast jasnoróżowej tabletki białe (tzn. przejść do 4 tabletek placebo i czy podczas ich brania skuteczność jest zachowana)? Chodzi mi o to, czy muszę dokończyć drugie opakowanie, czy mogę zrobić w przerwę w jego części? Słyszałam, że najważeniejsze, by wziąć 7 pierwszych tabletek, potem można zrobić przerwę, czyli 4 dni na krwawienie z odstawienia i zacząć kolejne opakowanie. Bardzo proszę o pomoc!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jak najbardziej może Pani przesunąć miesiączkę rozpoczynając teraz przyjmowanie tabletek białych, co wywoła krwawienie z odstawienia. Może Pani także dokończyć zażywanie tabletek różowych, a następnie rozpocząć kolejne opakowanie. Krwawienie wystąpi wtedy dopiero po kolejnym opakowaniu. Skuteczność antykoncepcji będzie zachowana zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku. Takie działania nie powinny być jednak powtarzane zbyt często, gdyż może powodować to obniżenie skuteczności antykoncepcji. Proszę także pamiętać, że środki hormonalne mają liczne działania niepożądane, które mogą nasilać się podczas stosowania ich niezgodnie z ulotką.