Antykoncepcja a wymioty - czy jestem chroniona?

Mam problem gdyż wczoraj tj .13.07 byłam na imprezie, spożywałam alkohol. Gdy się obudziłam czułam się źle, kac itd. Tabletki biorę o 11, ale dziś wzięłam o 13, bo tak się obudziłam zrobiłam się głodna, więc zjadłam barszcz z uszkami ,po którym poczułam się jeszcze gorzej i czułam, że mi nie siadł i po ok. 3 godzinach dokładnie o 15.40 zwymiotowałam trochę. Musiałam sobie w tym pomóc. I teraz nie wiem co zrobić. Dziś był pierwszy dzień 3 tygodnia. Nie wiem również co to jest rezerwowy blister, bo takiego nie posiadam. Nie wiem czy tabletka się wchłonęła czy nie. Sstatni stosunek był 08.07. Czy brać tabletkę z dnia następnego, czy jestem chroniona czy nie? Albo od kiedy znów będę, jeśli pominę tą tabletkę. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyjmuje się, że czas wchłanania tabletek antykoncepcyjnych wynosi maksymalnie 3 -4 godziny od zażycia. Wymioty do 3h od przyjęcia tabletki mogą mieć wpływ na działanie leku.

W takim przypadku należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku pominięcia tabletki w trzecim tygodniu przyjmowania można wcześniej rozpocząć 7 dniową przerwę. Wówczas pierwszym dniem przerwy jest dzień pominięcia tabletki.
W zależności od przyjmowanego preparatu możliwe jest także pominięcie całej przerwy i od razu rozpoczęcie następnego opakowania.

Ryzyko ciąży wzrasta, jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do współżycia. Po około 10-14 dnich od stosunku należy wykluczyć test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!